Nesrovnal a spolu s developerom HB Reavis pripravia Bratislavu už čoskoro o státisíce eur

Autor: Andrej Ábel | 13.5.2018 o 16:36 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  15694x

Každá stavba by mala mať vyriešené vjazdy a výjazdy skôr ako dostane stavebné povolenie. Existujú aj aj výnimky, keď ste najväčší developer, nemusíte spĺňať podmienky a nemusíte hl.mestu ani platiť. Stačí tzv.zmluva o spolupráci

Tak tomu bolo aj v prípade výstavby megaprojektu v centre Bratislavy s názvom Twin City. Spoločnosť si od projektu sľubovala vysoké zisky, ktoré však aj za cenu odfláknutia kvality stavby, nemohla nijak získať. Preto prišli s nápadom postaviť na rohu jednej z najfrekventovanejších križovatiek Bratislavy výškovú budovu. Kým veža tam nemala byť vôbec, ani zvyšok tohto megalomanského projektu nemal legitímny nárok na stavebné povolenie, ako na to poukázali aj poslanci v rozprave vo februári tohto roku . Starosta Števčík s tým však evidentne nemal problém a povolenie spoločnosti Twin City a.s., za ktorou stojí HB Reavis, udelil. Budovy vyrástli nenápadne pod rúškom budovania dočasnej autobusovej stanice a dokonca sa ich podarilo vlastníkovi bezproblémovo skolaudovať. Ostal však predsalen jeden nepríjemný výkričník - Twin City Tower. Táto budova nie je stále skolaudovaná - nemá totiž žiadne vjazdy ani výjazdy.

A toho si boli vedomí aj mestskí poslanci, ktorí na februárovom zastupiteľstve veľmi otvorene a ostro odmietli uzatvorenie nájomnej zmluvy so spoločnosťou Twin City a.s., na mestské pozemky pri polyfunkčnej stavbe Twin City. Tie si potrebuje spoločnosť prenajať nielen kvôli vjazdom a prístupovým cestám do budov, ale sú aj podmienkou kolaudácie výškovej budovy, ktorú nedávno dokončila na križovatke Karadžičova a Mlynské nivy. Odhliadnuc od toho, že “veža” neúmerne zvýši zaťaženosť tejto križovatky, spomalí tok vozidiel autami, ktoré budú vchádzať a vychádzať z podzemných garáží. Ako sa uvádza v rozhodnutiach a stanoviskách, bez týchto výjazdov/vjazdov do budovy však nemôže HB Reavis stavbu skolaudovať. Napriek tomu (alebo skôr práve preto), že poslanci vyjadrili svoju nevôľu s vydieraním spoločnosťou Twin City a.s., primátor ruka v ruke s developerom aj tak elegantne obíde ich uznesenie a ešte aj pripraví Bratislavu o státisíce eur.

Cestu si nájdem, alebo spravím

Dňa 20. 07. 2015 vydalo hlavné mesto ako vlastník pozemkov súhlasné stanovisko s navrhovanými stavebnými úpravami vrátane realizácie stavebných objektov SO A1.2001 Vjazd – Karadžičova ul., komunikácie a spevnené plochy a SO A1.2002 Vjazd a výjazd – Mlynské nivy, komunikácie a spevnené plochy s podmienkou, že stavebník uzatvorí s hlavným mestom SR Bratislavou nájomnú zmluvu, ktorá ho bude oprávňovať uskutočniť stavebné úpravy. V navrhnutej nájomnej zmluve bola za účelom nájmu uvedená realizácia stavebných objektov vymenovaných vyššie a finančné plnenie nájmu za tieto pozemky ako aj vecného bremena. Mestské zastupiteľstvo - po prerokovaní predloženého materiálu a po vystúpení riaditeľa developmentu v HB Reavis Slovakia Jakuba Gossányiho, ktorý sem prišiel obhajovať svoj zámer a arogantne označil poslancov ako spoluvinníkov vzniknutej situácie – nakoniec nájom a budúce zriadenie vecného bremena našťastie neschválilo. Pozemky v katastrálnom území Staré Mesto o celkovej výmere 1 961 m² malo mesto podľa pôvodného návrhu prenajať spoločnosti TC Tower A1 s. r. o. za účelom vybudovania vjazdov a výjazdov, komunikácií a spevnených plôch za nájomné, ktoré ročne predstavuje takmer stotisíc eur a za zriadenie vecného bremena ďalších 50 tisíc.

Mať alebo nemať trištvrte milióna?

Počas jedného volebného obdobia je to 750 tisíc eur, ktoré môže mesto použiť na obnovu ihrísk, bezbariérové priechody, opravu verejného osvetlenia či na budovanie cyklotrás... A o toto všetko mesto pripraví primátor Nesrovnal podpisom na prvý pohľad nevinnej zmluvy o spolupráci so spoločnosťou TC Tower A1. Ak mesto príde o tieto peniaze, pán primátor určite škodný nebude. Oči to klať nemá prečo, však podobnú zmluvu už mesto so spoločnosťou uzatvorilo, a kým sa niekto spamätá bude zmluva podpísaná, zverejnená a teda aj účinná. A keďže má pán Nesrovnal slušné skúsenosti ako doviesť takúto činnosť do úplnej dokonalosti, tak bude spolupráca taká úzka, že ju nebude možné vypovedať bez katastrofálnych následkov. Následkov najmä pre nás, Bratislavčanov. Twin City Tower HB Reavis skolauduje a zhrabne ďalšie milióny z prenájmu budovy, primátor a starosta Števčík za ústretovosť dostanú nejaké drobné a slušní obyvatelia Bratislavy prídu o slušný balík peňazí, za ktorý mohli mať napríklad kvalitnejšie služby. Na zámer pána primátora a developera som upozornil aj mestských poslancov, ktorí si v tomto prípade asi ako jediní zachovali zdravý rozum. Ako s informáciou naložia je teraz len na nich. Médiá takéto „drobné“ kauzy v štádiu príprav nezaujímajú, tak si plním povinnosť a zverejňujem to aspoň takto. Bratislavčania, majte oči otvorené, politikov treba kontrolovať denne, každú hodinu, minútu aj sekundu…

P.S.

Kým na svojom webe uvádza developer 23 nadzemných podlaží a výšku 88 metrov, v skutočnosti je to už 24 podlaží a výška približne 93 metrov. Opovrhovanie úradmi je zrejmé aj z takýchto drobností, nemyslíte?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?